Certyfikaty NC RfG – etap II

Już za dwa tygodnie nie podłączysz do sieci falownika, dla którego nie będziesz mieć:

a) certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG

lub

b) certyfikatów na zgodność z normą PN –EN 50549-1/2 wyłącznie z dokumentem potwierdzającym przystąpienie do procesu certyfikacji NC RfG oraz Wymogami ogólnego stosowania

W zdecydowanej większości przypadków będzie to realizowane w oparciu o wariant b) bo wariant a) jest bardziej czasochłonny.

Czy już nie jest najwyższy czas zacząć pytać swoich dostawców o te dokumenty ?

Wg. analiz branżystów, którzy są w temacie część producentów wypadnie w związku z tym z polskiego rynku. Jak duża ? Spójrzmy na świeżutkie wyniki badań z AGH :

- 7 na 16 przebadanych falowników trójfazowych nie realizowało poprawnie jednej z kluczowych funkcji tj. Q=f(U) czyli przechodzenia w stronę mocy biernej w funkcji napięcia a w szczególności poboru mocy indukcyjnej wraz ze wzrostem napięcia w sieci (to jest związane z tym słynnym wyłączaniem się falowników w okolicach napięcia 253 V) – patrz grafika:

Aktualnie mamy obowiązek załączania deklaracji producenta. Już wiemy jak powszechne jest, że wartość tej deklaracji oscyluje w okolicach wartości innego papieru, który codziennie większość z nas spuszcza w toalecie.

To się zmieni. Operatorzy mówią SPRAWDZAM.

Za dwa tygodnie będzie pierwszy realny etap tego procesu.

Instalatorze:

Jeśli chcesz mieć pewność, że za 3 tygodnie nie rozdzwonią Ci się telefony od wkurzonych Inwestorów, że mają odrzucenia zgłoszeń do ZE (czyli prawdopodobnie ucieknie im Mój Prąd 3.0) już dziś wyślij do swojego dystrybutora maila z poniższą treścią:

Dzień dobry,

z związku ze zmianami w zakresie wymaganych dokumentów dla falowników do zgłoszenia mikroinstalacji PV uprzejmie, które wejdą w życie od 01.08.2021 uprzejmie proszę o przesłanie:

  • certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG

lub

  • certyfikatów na zgodność z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2 wyłącznie wraz z dokumentem potwierdzającym, zgodnie z zawartą umową z jednostką certyfikującą, przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogami ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych.

Źródło:
http://ptpiree.pl/aktualnosci/2021-04-26

Dyskusja na grupie branżowej Fotowoltaika:

https://www.facebook.com/groups/grupafotowoltaika/posts/4473354309363031